Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Ideály čas do hajzlu splách

8. září 2012 v 21:28 | Kerria |  Na téma týdne
Kdysi jsem byla také šíleně dospělá. Je to už dávno, tak dávno, že si už nepamatuju, kolik mi tenkrát vlastně bylo, když se ten pocit dospělosti objevil. Asi to nepřišlo nijak náhle, ale postupně nenápadně jsem se začala měnit. A pak jsem najednou byla šíleně dospělá. Věděla jsem všechno nejlépe - hlavně lépe než moji zaostalí rodiče. Věděla jsem jak správně žít. Věděla jsem, že já jsem ta rozumná. Asi jsem rodičům občas pěkně lezla na nervy, teď to vím, protože už jsem na té druhé straně barikády.


Rodiče nám nechtěli rozumnět. Nedbali na naše dobře míněné rady ohledně životního stylu, módy, vegetariánství, ekologie a já nevím čeho ještě. Jedinou jejich starostí bylo, aby bylo umytý nádobí a jedničky ve škole. Nic jiného je snad ani nezajímalo. Odmítali s námi sdílet naše nadšení pro cokoliv. Nechápali jsme to. Vždyť je to tak jednoduché, stačí jen chtít. Ale rodiče nechtěli ani slyšet o nějakých změnách zaběhlého stereotypu. Vždycky jen: Až budeš mít svoji rodinu a domácnost, tak si hospodař jak budeš chtít.

Tenkrát jsem byla plná ideálů, odhodlání bojovat za správnou věc, měnit svět... Byla jsem si jistá, že nikdy neskončím, jako moje máma. S přáteli jsme plánovali, jak se svým koníčkům budeme věnovat i potom, co přijdou děti. Budeme se stále každý den scházet, jako dosud. Děti budeme brát sebou a tím jim zároveň předáme naše ideály. Díky tomu budeme mnohem lepšími rodiči, než ti naši. Budeme jim totiž víc kamarády, než vychovateli. A hlavně budeme mít pro ně víc pochopení, protože my jsme to přece také zažili. Měli jsme jasno, vždyť je to tak snadné, všechno se dá přece zařídit, když o to člověk stojí...

Kam se to všechno podělo? Kde jsou naše sny, plány, ideály... Život se najednou smrskl do umývání nádobí a známek v žákovské. Naše koníčky jsou tak ... jak to jen říct - nudné. Jak někoho může bavit plést, nebo sbírat známky? Přitom bychom si mohli užít tolik srandy někde na pařbě, nebo s partou přivázaní k nějaké elektrárně. Odmítáme byť jen vyzkoušet nějaký zaručeně výborný vegetariánský recept. Odmítáme i jiné úžasné věci. Jsme strašně zaostalí... A navíc neustálými příkazy a zákazy omezujeme naše šíleně rozumné dospělé potomky, kteří vědí lépe než my, co je správné.

Kam se podělo chápání a tolerance vůči našim šíleně rozumným dospělákům? Vždyť jsme to přece sami zažili, tak bychom měli lépe chápat? Právě proto, že jsme to sami zažili, proto nechceme chápat a tolerovat. Časem nás totiž život mnohému naučil. Každý z nás dostal nějakou lekci, díky kterým dnes už ledacos víme. Sny a ideály jsou hezké, ale realita je trošku jiná.

I když tomu dnes nechcete věřit, většina z vás bude jednou stejná jako my a budete mít doma stejné šíleně rozumné dospěláky, pro něž nebudete mít pochopení. Právě proto, že jste to také zažili a budete ledacos vědět. Jenže jim to nedokážete vysvětlit, stejně jako jsem to nedokázala já vám, a jako to nedokázali vysvětlit naši rodiče nám, a jejich rodiče jim....
Zkušenost je nepřenosná. Tu musí každý získat sám.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 8. září 2012 v 22:39

AMEN!!! Problémem našeho světa je to, že mladí ho změnit nemohou, a starší, kteří by mohli, ti zase už nechtějí.

2 ČVACHTA ČVACHTA | E-mail | 8. září 2012 v 23:41

A TEN VÍTR JAK ŠEL Z HOR OBUL NÁS DO BAČKOR AT SE CUKÁŠ JAK SE CUKÁŠ STÁŘÍ SE NEVYHNEŠ. FUJ TAJBL

3 Kerria Kerria | Web | 9. září 2012 v 9:17

[1]: Staří nechtějí, protože už to zkusili. Před 20 lety se mladým podařilo něco změnit. A kde jsme teď? Nemáme práci, kvůli různým úsporným balíčkům se musíme čím dál víc uskromňovat, všechno je dražší, na pultech obchodů jen samý šmejdy ... A naši "vy(z)volení" si pořádají dýchánky za státní peníze.

Kdykoliv slyším o nějakých demonstracích, zní mi v hlavě slova písně Bařtipán od Barel Rocku. ;-)

4 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 9. září 2012 v 11:11

[3]: Tu písničku neznám, ale často si vzpomenu na Karla Kryla. „Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou. Ti, co kradli nám poléta, dneska dvakrát víc kradou." Nemyslím si, že by to byli mladí, kdo zkusil změnit svět v roce 1989. Mladí sice stávkovali, chodili na demonstrace, ale k moci se dostal Klaus, Havel a podobní a těm už bylo přes 50.
Mně bylo tenkrát 21 a měl jsem velká očekávání. Dneska bych na demonstraci už nešel a na bolševika nevzpomínám už zase tak zle.

5 Kerria Kerria | Web | 9. září 2012 v 18:13

[4]: Tak nějak. Měli jsme nějaká očekávání, ale tohle jsme nechtěli. Zmíněná píseň sice vznikla někdy v 80 letech, ještě před revolucí, ale poměrně dokonale vystihuje (nejen) její výsledek.
Poslechnout si ji můžeš zde: http://www.barelrock.cz/barel-rock-muzikanti-co-delate.php
Taky bych už demonstrovat nešla. Na bolševika moc nevzpomínám, mě bylo 16 a věděla jsem houby, jak o režimu, tak o probíhající revoluci. Jen jsem se k tomu nějak přichomýtla a zúčastnila, protože to zrovna bylo mezi mládeží in. ;-)

6 mauron mauron | 9. září 2012 v 23:27

[3]:: Jací mladí před dvaceti lety? Vždyť jsme byli skoro poslední země socialistického bloku, kde k změně režimu ještě nedošlo. Přes studenty to šlo kvůli tomu, že se ta hlavní reakce stala na studentské manifestaci a nepodařila se ututlat. V okolních zemích taky samozřejmě nejvíc manifestovali mladí, ale nebyli to jen studenti.
Ale ten socialismus prostě udržet nešel. Produktivita klesala a perestrojka nefungovala. V těch podnicích se třeba i pokoušeli dělat věci mnohem ekonomičtěji. Ale pak prakticky vždycky ten ředitel došel k památné větě : "Ten zlepšovák je super, ušetří spoustu času, ale kam pak ty lidi dám, nemůžu je vyhodit". V socialismu prakticky nešlo lidi vyhodit z fabriky. Proto bylo nutné přejít na jiný systém, kde už je prostě vyhodit můžete a tím ušetřit finance na další investice a produktivita podniků roste.

7 Kerria Kerria | Web | 10. září 2012 v 11:31

[6]: Mladí (převážně studenti) jsou většinovými účastníky takřka všech demonstrací proti čemukoliv. Vyjímkou jsou snad jen akce pořádané odbory. Člověk s rodinou nemá na takový blbiny čas ani náladu. ;-) Díky tomu mají nespornou zásluhu i na listopadových událostech.
Že se něco nepodařilo ututlat je podle mě blbost. Někdo to nechtěl ututlat. Jak píšeš, režim byl neudržitelný a podle mě se čekalo na vhodnou záminku ke změně. Taková demonstrace je docela dobrá záminka. :-D

8 David Pavel Bachmann David Pavel Bachmann | E-mail | Web | 10. září 2012 v 12:00

[6]: Produktivita roste? A kde? Víš vůbec, co se s těmi socialistickými podniky stalo po "převratu"? Mohl bych ti jmenovat desítky podniků, pro které jsme zajišťovali export, které byly ekonomicky zcela zdravé a po nástupu ODS zmizely v propadlišti dějin. Ostatně ti demokratičtí ekonomové to dotáhli za 7 let k prvnímu úspornému balíčku a později až do současné krize, kdy lidi vyhazovat lze bez problémů, ale jaksi to nepomáhá.

9 mauron mauron | 10. září 2012 v 23:14

[8]: Ale jo, však já nepíšu, že ty podniky nefungovaly. Ony fungovaly, makaly dobře. Sám jsem během praxí navštívil hodně výrobních podniků a všude se jelo na plné pecky a nevyráběly se nesmysly na sklad (teda většinou). Problém ale byl, že v každém takovém podniku byla fakt armáda THPček (technicko hospodářských pracovníků), referentů, úředníků a úřednic v účtárnách, kreslířek. Spousta lidí, jejichž počty jde docela drsně snížit použitím počítačů. I na západě to tak fungovalo, ale právě ty počítače dovolovaly hodně snižovat ty kancelářské krysy a tím zvyšovat produktivitu podniku na jednoho pracovníka. Tohle ale nešlo udělat za socialismu. Ta ohromná armáda kancelářských krys zůstávala a nikdo je nemohl vyhodit. S příchodem počítačů těch lehkoživek v těch fabrikách naopak ještě přibylo. Produktivita na jednoho pracovníka tím šla pořád dolů a nikdo nemohl být poslán jen tak z kola ven - něco jako v těch dnešních řeckých úřadech. Prostě propouštění zaměstnanců bylo za socialismu neprůchozí a líných parazitů hrajících si na to že něco dělají přibývalo, až to utopilo celý systém, nejen u nás, ale v celém východním bloku.

10 mauron mauron | 10. září 2012 v 23:22

[9]: Jen dodatek. Určitě si vzpomenete, že nejčastějším zdůvodněním, že se něco nedělalo a něco nefunguvalo bylo "Nejsou lidi". Oni fakt nebyli. Snahou většiny lidí bylo upíchnout se do fabriky někam na teplé kacelářské místečko a manuálně ať maká někdo jiný. Na a kvůli tomu měkkému systému se to spoustě lidí dařilo a pak chyběly ruce ve spoustě důležitých, ale namáhavějších činnostech. Nakonec právě tohle byl důvod, proč tu dnes máme tak silnou vietnamskou komunitu. Dovezli jsme je sem za socialismu a oni makali ve strojírenských provozech jak draci. A bylo jich hodně. Po převratu se ale dali na obchod, který nesl daleko víc, což je už dnešní kapitola.

11 Janinka Janinka | Web | 11. září 2012 v 14:18

Já se svými koníčky ráda budu nudná. Možná jsou ale víc hodnotnější, než koníčky ostatních maminek, mezi něž patří oblíbený "pískovišťing krafing drbáring" :-D.

12 mengano mengano | Web | 20. září 2012 v 19:53

No jo, je to nekonečný kolotoč. Vzpomínám na dceru, když s ní lomcovala puberta, jak na mne zírala a z očí jí koukalo, jak nekonečně jsem blbá.
Dnes už má sama dceru a dělá přesně to, za co mne tenkrát srdečně nesnášela.... ;-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama