Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Má vůbec smysl si spořit na důchod?

14. března 2012 v 22:49 | Kerria |  Peníze
Sice málo, ale platím si penzijní pojištění, asi jako většina normálních lidí. Čím dál více si však kladu otázku, jestli dostanu své uspořené peníze zpět, až jednou dosáhnu důchodového věku? Zatím se nás všechny pojišťovny i politici snaží přesvědčit, že penzijní připojištění je zárukou klidného stáří. Já však mám své pochybnosti.


Abyste rozumněli, narodila jsem se v roce 1973. Pro naši generaci se vžilo označení Husákovy děti. Pro neznalé - baby-boom způsobený vládní podporou rodiny a porodnosti vůbec. Dětí bylo prostě moc a s tím souvisely i problémy, které tyto děti provázejí prakticky po celý život. Nebyly jesle, školky, školy, těžko se dostávalo na střední školy... Pak přišla Sametová revoluce a s ní demokracie a svoboda a s tím i nové možnosti. Mnozí si chtěli ty nové možnosti užít, místo aby zakládali rodiny a plodili potomky. Nastal propad porodnosti, dalo by se říct, že téměř vypadla jedna generace. Když se konečně "Husákovy děti" nabažily svobody a začaly zakládat rodiny, nastal problém. Historie se opakuje: Tentokrát nebyly ani místa v porodnicích, nejsou školky ... podle všeho nebudou ani školy a to ostatní pro naše děti. Nemáme práci a není ani na sociální dávky. Je nás moc.

Jednou možná pro nás nebudou ani volná místa v krematoriích a na hřbitovech. Ale to nás naštěstí už trápit nemusí. Ještě před tím však půjdeme všichni do důchodu. Za nějakých 20 let tu budou mraky důchodců, které by měly uživit početně velmi slabé ročníky. Děti současného baby-boomu budou teprve na prahu dospělosti - ti nás tedy nevytrhnou. Co to udělá se státním penzijním systémem, před tím nás ekonomové už dlouho varují. A také říkají, že kdo se nepřipojistí, bude mít smůlu. Jenže zvládne to systém penzijního připojištění?

Dosud do penzijních fondů víc lidí sypalo než čerpalo. A ještě nějaký čas tomu tak bude. Sype tam naše početná generace, ale čerpá jen pár lidí, kteří si včas spočítali výhodnost takto uložených peněz. Krom toho čerpají podstatně menší částky, než bychom měli podle slibů pojišťoven dostat jednou my. Důvodem je kratší doba pojištění. Jak zvládnou pojišťovny vyplácet "Husákovy děti"? Bude nás chtít čerpat strašně moc! A těch, kdo budou do systému přispívat bude velmi málo. Budou mít pojišťovny dost peněz? Nezhroutí se celý systém důchodového připojištění dřív, než do něj začnou přispívat děti současného baby-boomu? A bude jich vůbec dost? Vždyť podle demografické křivky je jich stále ještě málo oproti nám, Husákovým dětem...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Malkiel Malkiel | Web | 14. března 2012 v 23:32

Kdyby všechny vlády od roku 1990 systematicky nevykrádaly státní penzijní kasu, tak by tam bylo peněz dost. Dalším problémem je, že státní důchodový systém by měl být pouze základní a solidární. Tudíž by se neměly vyplácet i stotisícové důchody jak tomu je dnes. Jenže vlády a parlament si rybník sami nevypustí. Jestli někdo má nadstandartní příjmy, tak by si měl naspořit na důchod sám a ne vyžírat důchodovou kasu lidem, kteří se pohybují na hranici životního minima.
Nicméně, budoucí problémy s důchody se týkají všech vyspělých zemí a dříve nebo později státní důchodové pojištění zanikne. V řadě zemí, i vyspělých, žádné státní důchodové pojištění neexistuje. Například v Japonsku. Tam si člověk buď musí našetřit na důchod v soukromém fondu, nebo na běžný účet v bance a nebo se o něho ve stáří musí postarat rodina. Když nemá našetříno nebo nemá rodinu, tak jde do státního chudobince.

2 kiki-chan kiki-chan | Web | 15. března 2012 v 0:57

největší smysl má přemýšlet, jak to udělat, abysme důchpd nemuseli řešit :)

3 Malkiel Malkiel | 15. března 2012 v 3:39

[2]: Třeba těsně před důchodem skočit z mostu. :D

4 Kerria Kerria | Web | 15. března 2012 v 7:08

[1]: On ten název je poněkud zavádějící. Souhlasím, že je potřeba si na důchod naspořit. Ve státní kase peníze nebudou. Otázka spíš zní: "Kde si naspořit?" Obávám se, že ono zhroucení "solidárního" penzijního systému, který předpovídají ekonomové, čeká i penzijní fondy, které fungují na stejném principu: Tzn. výdělečně činní se skládají na důchod důchodcům. Rozdíl proti státu je jen ten, že co zbyde se pokusí fond "rozmnožit" různými investicemi a pod. Ale bude to za těch 20 let stačit? Nebo se ten systém zhroutí stejně jako ten státní?

5 Janinka Janinka | Web | 15. března 2012 v 7:51

Sdílím naprosto stejné obavy. Můj manžel je stejný ročník jako ty a já jsem o pět let mladší.
Ale na druhou stranu - jestli budeme pracovat do pětasedmdesáti, tak se něčeho takového, jako nedostatek peněz v důchodu asi nemusíme obávat :-D.

6 pavel pavel | Web | 15. března 2012 v 10:33

Já to řešil tak, že jsem úspory vložil do nemovitostí. :-)

7 Malkiel Malkiel | 15. března 2012 v 10:36

[4]: Já se obávám, že u nás nemůže soukromý penzijní systém fungovat a peníze vkládané pojištěnci budou mizet někde na Kajmanských ostrovech. A okradení pojištěnci se potom o své důchody nebudou moci ani soudit, protože nebudou mít na soudní poplatky.
Ale vzhledem k blížícímu se krachu světového ekonomického systému to je stejně jedno.

8 signoraa signoraa | Web | 15. března 2012 v 11:04

Také si spořím do penzijního fondu a trochu se začínám děsit toho, co bude. O mě už nejde, já jdu do důchodu letos na podzim, ale často si říkám, co čeká moje děti. Vůbec se proto nedivím, že máš obavy.

9 Kerria Kerria | Web | 15. března 2012 v 12:00

[5]: Myslím, že tak dlouho nikdo, kromě politiků a vysokých manažerů, pracovat nebude. Většina lidí skončí produktivní věk NEJPOZDĚJI mezi 65 a 70 lety bez ohledu na důchodovou hranici. Ti chytřejší půjdou do ID, ti ostatní zemřou vyčerpáním. ;-)

[6]: Šťastný to člověk, který má tak velké úspory. Nám ostatním nezbývá než spořit a spořit a doufat, že v důchodu o ty úspory nepřijdeme.

[7]: Dokud je dost obyvatel ochotných si do fondů spořit a dokud stát tuto formu spoření podporuje nemalými částkami, není třeba se tunelu na Kajmany obávat. Myslím si, že dokud nepůjeme do důchodu my, Husákovy děti, tak vůbec není důvod se o své peníze v penzijních fondech obávat. Jen blázen by si zavíral tak štědré kohoutky.

[8]: Já bych si ani nespořila, ale kdysi mi zaměstnavatel přislíbil přispívat na penzijní připojištění, tak jsem si ho založila s minimální částkou. A teď jsem líná to rušit. Ale začínám o tom čím dál víc uvažovat, ráda bych uložila své peníze bezpečněji.

10 Malkiel Malkiel | Web | 15. března 2012 v 14:19

[9]: Je ovšem otázkou, jestli v těch fondech nějaké peníze budou, až vy Husákovy děti půjdete do důchodu. Já se právě obávám, že v té době už budou právě na těch Kajmanech. Ony ty fondy teď pochopitelně rády peníze přijímají. Děsně neradi je však budou vyplácet.

11 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 15. března 2012 v 14:23

[7]: Spořím si na letenku na Kajmanské ostrovy.

12 Kerria Kerria | Web | 15. března 2012 v 15:13

[10]: Tak nějak. Tunel "Pneznijní fondy - Kajmanské ostrovy" bude otevřen až za pár let. Buď, jak stát přestane fondy podporovat, nebo chvilku před tím, než půjdeme do důchodu. Podle toho, co nastane dřív. ;-)
Teď ještě vyřešit otázku: Jak si na ten důchod naspořit, aby nás o to někdo nepřipravil?

13 kiki-chan kiki-chan | Web | 17. března 2012 v 9:25

[3]: xDD myslela jsem dopracování se k finanční svobodě, ale tohle je taky možnost xD

14 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 19. března 2012 v 20:18

Nemá! Opravdu ne! Když si vezmeš, že bys třeba v roce 1990 začala spořit s představou, že si za 22 let naspoříš 130 000 korun a porovnáš si, co bys za ně koupila tehdy a co teď, udělá se ti špatně. Není důvod věřit, že se růst cen zastaví a že peníze za 20 a víc let budou mít alespoň přibližně stejnou hodnotu. Pokud můžeš, pak investuj! Když ne, pak máš asi smůlu. Zhodnocení v penzijních fondech je i se státní podporou zanedbatelné a nepokryje cenový růst.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama