Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Nad zlato

9. října 2011 v 16:38 | Kerria |  Na téma týdne
Zůstat bez elektřiny je nepříjemné. Ale nějakou dobu se tak dá žít. Přežijeme jednodenní výpadek proudu. Sice jsme takoví trošku zpitomnělí, palicujeme se od ničeho k ničemu a nevíme co dělat, ale větší následky to na nás nezanechá. Jsem přesvědčená, že bychom bez proudu přežili i pár dní, ostatně někteří to občas zkouší na chatách, chalupách nebo pod stanem. I když ani v jednom z těch případů nejsme bez proudu úplně doslova. Ačkoliv sami nemáme elektřinu k dispozici, stále ještě si můžeme užívat věcí, které bychom neměli, kdyby elektřina skutečně nebyla.


Jaké by to bylo, kdyby elektřina doopravdy úplně zmizela? Ne na pár dní, ale na dlouhou a neurčitou dobu, možná i navždy. Nebudu spekulovat o tom, jak by k tomu mohlo dojít, to není předmětem této úvahy. Prostě si jen představte, že by elektřina na celém světě náhle zmizela. Přežili bychom to?

Lidstvo jako živočišný druh by takovou změnu zřejmě přežilo. Asi nejméně problémů by s tím měli ti "nepřizpůsobiví". Myslím, že v případě dlouhodobého výpadku proudu by se navzdory svému označení přizpůsobili nové situaci nejsnáze. Ostatně mnoho z nich je zvyklých žít nejen bez elektřiny ale i bez dalších výdobytků moderní civilizace. Také v rozvojových zemích žije dost lidí, kteří nejsou na elektřině nijak závislí. Ti by pravděpodobně ani podobnou světovou katastrofu nezaznamenali a dál by si žili svým skromným životem.

Jenže co my ostatní, civilizovaní, normální lidé? Jeden den bez proudu je sice náročný, ale přesto máme možnost si z lednice vzít potraviny, práci můžeme odložit na zítra a večer si místo televize nebo počítače můžeme romanticky posedět a popovídat při svíčkách. Na kolik dní by lidstvu asi vystačily celosvětové zásoby svíček? A kam by se vyšplhala jejich cena? Ve svíčkárně totiž nejde proud. Svíčky nejsou snadno k mání, musí se dělat ručně opakovaným namáčením knotů do rozpuštěného vosku.

Co budeme jíst? Veškerý potravinářský průmysl je závislý na elektřině. Stejně jako skladování potravin. Obchody zejí prázdnotou. Chléb musí někdo ručně zadělat a uhníst. Ale jak ho upéct? Zatím nemáme k dispozici žádnou pec na tuhá paliva. Tu musí teprve někdo postavit. Co myslíte, jsou dnešní řemeslníci a dělníci schopní něco vytvořit jen s ručním nářadím? A jak dlouho jim to asi potrvá?

Začíná to být děsivé, že? Ještěže máme alespoň vodu! Myslíte? Obávám se, že i voda bude nedostatková, tedy ta pitná. Nemám sice přdstavu, jakým způsobem fungují vodárny a vodovodní rozvody, ale domnívám se, že se to taky neobejde bez trochy proudu. Teď mi možná závidíte, že žiju na venkově a mám vlastní studnu. Ale ani tak nemáme ještě vyhráno. Je třeba tu vodu ze studně nějak dostat. Ruční pumpu nemáme a není ani jediná v celé naší vesnici. Jestli vás napadlo přivázat kbelík na provázek a pro začátek nabírat vodu takhle, tak na to hned zase zapomeňte. Plastovým kbelíkem sice naberete vodu z rybníka nebo řeky, ale rozhodně ne ze studně. Plastové kbelíky mají tu význačnou vlastnost, že jsou lehké a tudíž se vám samy neponoří, ale plavou na hladině. Do studny potřebujete něco těžšího než je plast. Ale kde to vzít? Kdo dnes umí udělat pořádný okov? A ještě k tomu bez elektřiny.

První elektrárny začínaly vznikat na přelomu 19. a 20. století. Před tím lidé bez elektřiny bez větších problémů žili. Elektřina je součástí našeho života tedy poměrně krátce, jen něco málo přes sto let. Ale kdybychom o ni nějakým způsobem přišli, nevrátili bychom se zpátky jen o sto, či 150 let. Vrátili bychom se do minulosti mnohem hlouběji. Před těmi sto lety byl totiž svět zařízený tak, aby bez elektřiny fungoval. Kdybychom se dnes ocitli bez proudu, museli bychom všechno úplně předělat. A bez elektřiny, pěkně ručně.

Těžko říct, co je dnes cennější. Sůl nebo elektřina?

Ilustrační foto: Pila na vodní pohon z Rožnovského skanzenu

(k tématu týdne: Život bez elektřiny)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 davidbachmann davidbachmann | E-mail | Web | 9. října 2011 v 17:32

Pěkná úvaha nad závislostí lidstva. Dávám všechny hvězdičky a posílám odkaz na Facebook. Co já bych v takovém světě bez elektřiny dělal, to nemám tušení. Asi bych jen meditoval a modlil se, aby zase byla.

2 Kerria Kerria | Web | 9. října 2011 v 18:10

[1]: Děkuji. Na druhou stranu máš štěstí. Sice jsi nevidomý, ale třebas ledviny ti slouží. Máš alespoň jakousi šanci to přežít. Možná bys mohl vyrábět ty svíčky. To bys snad zvládl a máš k tomu profesně blízko.

3 kejtýýý kejtýýý | Web | 9. října 2011 v 18:19

Moc se mi líbila ta úvaha o "nepřizpůsobivých"... Pěkný článek =)

4 S. S. | Web | 9. října 2011 v 18:43

Hm, prostě jsme na elektřinu jenom moc zvyklí..

5 Malkiel Malkiel | Web | 9. října 2011 v 21:17

Hezky napsáno. Bez elektřiny bychom prostě chcípli. A máš pravdu, že bychom se nevrátili jen do 19. století, ale až někam do starověku, ne-li do pravěku. V minulosti byl svět zařízený na pohon parními stroji, ještě předtím na pohon vodou a zvířecí silou. Například mlýny, pily, kovárny, přádelny a žentoury. My bychom museli obilí rozemílat ručně mezi dvěma kameny.

6 mauron mauron | 10. října 2011 v 11:29

Kdepak. Bez elektřiny lidé žili hodně dlouho a dokonce už měli továrny a stroje, které pracovaly za ně. Jak je to možné? Jednoduše. Byly to právě parostrojní továrny. Každá taková továrna měla jeden velký parní stroj od něhož vedla hlavní pohonná hřídel, která přes celou dlouhou halu továrny a tam přes transmise -tedy kožené řemeny na ocelových řemenicích poháněly jednotlivé stroje - soustruhy, frézky, obuvnické stroje, lisy. Nakonec právě takhle vypadala i Baťova továrna. V Meoptě Přerov pracovaly ještě v osmdesátých letech mechanické automaty (roboty) na výrobu součástek, které by vůbec nepotřebovaly elektřinu. Všechno jde když se chce. A ti nepřizpůsobiví by na tom byli zase nejhůř.

7 Janinka Janinka | Web | 10. října 2011 v 14:10

Zajimavá úvaha, takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlela.

8 Kerria Kerria | Web | 10. října 2011 v 17:01

[6]: To je sice pravda, tohle všechno fungovalo i před elektřinou. Jenže dnes ty továrny na parní nebo jiný alternativní pohon nemáme. Kdybychom přišli o elektřinu, jsme skutečně namydlení a vrátili bychom se hodně hluboko do minulosti, do doby, kdy stroje nebyly a všechno se dělalo ručně. Jedinou výhodu oproti minulosti by bylo, že už bychom ty stroje nemuseli vynalézat, stačilo by je jen znovu postavit. ;-)

9 signoraa signoraa | Web | 10. října 2011 v 22:00

Super článek. Vzalas to pěkně do hloubky. Při občasných výpadcích elektřiny to opravdu přežijeme, ale bez elektřiny už dnes nedokážeme "existovat".
Zaujala mě ta vlastnost plastového kbelíku, vůbec by mě nenapadlo, že se neponoří - nojo, vždyt' jsem blondýna. :-D

10 mauron mauron | 11. října 2011 v 0:12

[8]: No nebylo by to zase až tak neutáhnutelné. Zapomínáte, že máme ještě něco, co v době parního věku neznali, tedy benzínový a naftový motor. Takže auta, náklaďáky, autobusy, vlaky, to vše by v pohodě fungovalo. Dokonce máme i Stirlingův motor, který může být poháněn přímo zrcadly koncentrovaným teplem ze Slunce. Takže pohon velké pračky, soustruhu, pily, frézky motorem z mopedu je docela rychle realizovatelný v několika týdnech. Akorát toho smradu a dýmu všude. To by tedy byla radost.. A když bychom obětovali i trochu bezpečnosti, mohl by klidně dál jet i atomový reaktor. Akorát ta turbína roztáčená horkou parou by prostě nepoháněla generátor, ale nějaký jiný stroj. Třeba kompresor, který by stlačoval vzduch. A ta silová energie by tedy nešla tak jako dnes po drátech, ale ve formě proudícího stlačeného vzduchu v trubkách do měst.
Žili bychom si prostě v mechanické společnosti a radovali se nad tou skvělou silnou energií stlačeného vzduchu. Vlastně všechny elektrárny jak je známe dnes by vypadaly stejně, akorát místo toho elektrického generátoru na konci výrobního řetězce by byl kompresor na stlačování vzduchu. V továrnách a domácnostech by zase místo elektrických motorů šlapaly vzduchové turbínky poháněné tím vzduchem.
No a pak by se nějaký autor v novinách zamyslel nad utopickou myšlenkou, jaké by to asi bylo, kdyby ta úžasná společnost najednou tu skvělou energii stlačeného vzduchu prostě neměla a článek, hodně podobný tomu vašemu o "nepostradatelnosti" elektřiny  by byl na světě :-)

11 mauron mauron | 11. října 2011 v 0:34

Jo, ještě k tomu kbelíku. Fakt si myslíte, že by byl nutný nějaký okov? Trochu vám napovím. Možná by stačil jakýkoliv materiál s hustotou větší než je voda. Bingo! Klasický plechový kbelík vyhovuje. Když spadne na hladinu, stát tam nebude. Překlopí se na bok a už se potápí a pěkně nabírá vodu. Problém vyřešen. No a pokud budeme chtít šetřit kov, můžeme klidně vzíte ten "nepotopitelný" plastový kbelík a oplechovat ho jen pásem plechu nahoře a pásem plechu dole. Najednou se stane těžším a vodu nabere taky. Práce pro kutila na jednu hodinu. A fakt i bez elektřiny. Svět není zas tak složitý jak na první pohled vypadá ...

12 Kerria Kerria | Web | 11. října 2011 v 16:21

[10]: Mohu mít ještě takový šťouravý dotaz? Jak fungují ropné vrty a rafinérie? Obejdou se také bez elektřiny?
Mě je docela jasné, že řešitelné je všechno. Jen nemám představu, jak dlouho by trvalo všechno předělat na nějaké jiné pohony. Ze dne na den by to asi nebylo.

13 mauron mauron | 11. října 2011 v 23:28

Samozřejmě že se obejdou bez el. energie. Vrtné soupravy můžete vidět i v Čechách. Vrtají se jimi vrty pro tepelná čerpadla země-voda. Jde prostě o náklaďák s rampou a vrtacím zařízením na které se postupně připojují další a další trubky. Vrtají do hloubek okolo 200 metrů a pohon je samozřejmě naftovým motorem. Vždyť i ty velké průzkumné vrty, třeba na Aljašce, dokonce až do hloubek okolo 6 tisíc metrů používají jen naftové motory. V divočině elektrika natažená není a ten výkon je potřeba opravdu velký. No a jak už začne ropa tryskat díky tlaku zemního plynu, není už potřeba žádný pohon. A zrovna ty benzínové a naftové refinerie dřív jely jen na benzín, nebo naftu, protože elektřina byla šíleně drahá, takže se používala jen na svícení. Rodina Rockefelerů se svou Standard Oil z roku 1870 by mohla vyprávět ...

14 Kerria Kerria | Web | 12. října 2011 v 16:40

[13]: Tož to by lidstvo nebylo tak úplně v háji, alespoň  nějaká energie by byla do začátku k dispozici.

15 Dalimil Dalimil | Web | 25. listopadu 2011 v 7:21

Máš hezký blog!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama