Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Končím s tříděním

1. února 2011 v 18:27 | Kerria |  Napsáno životem
Před několika měsících jsem psala, že se u nás na vsi rozjíždí pytlový sběr tříděného odpadu. V praxi to znamená, že nemusíte nikam své odpadky vozit, ale pěkně doma je roztřídíte do různě barevných pytlů, které potom v určený den postavíte za vrata a obec je odveze.

Nejsem příznivcem podobných pochybných eko-aktivit. Nevěřím tomu, že třídění odpadu je ekologické. Přírodě nemůže pomoci něco, co je ekonomicky neefektivní. Jen se ten horký brambor přehodí někam jinam. V případě třídění odpadů se tedy zmenší hromádka smetí z domácností, ale na druhé straně se někde zvýší poškozování přírody jeho dalším obvykle neekologickým zpracováváním.

Ale budiž. Protože mě to nic nestálo, byla jsem ochotná se této hry na ekologii zúčastnit. Dokonce i přesto, že jsem nevěřila příslibům zastupitelstva o nižším poplatku za popelnnice. A tak jsme poctivě třídili, petky zvlášť a tetrapacky zvlášť. Fungovalo o asi tři měsíce na které jsme dostali společně s letáčkem o třídění také rozpis, kdy bude svoz probíhat. Datumy se poznačily do kalendáře a fungovalo to.

Podle letáčku se měly další svozy uskutečnovat pravidelně vždycky v druhé úterý v měsíci. Jenže tomu tak nebylo. Další svozy už byly vyhlašované obecním rozhlasem v nepravidelných intervalech. A jenom jeden den předem. Pokud jste zrovna nebyli doma, nebo jste rozhlas neslyšeli (u nás stačí, aby hrála televize), tak máte smůlu. Minulý svoz už byl třetí v pořadí, který se nám "podařilo" prošvihnout. A to i přes to, že manžel byl dva dny před na obci platit popelnici a ještě se tam s hospodářkou dohadoval, že si to snižování poplatků za třídění představují nějak podivně, když chtějí víc než vloni. I přes to, že jsem si to snažila hlídat. Pokaždé, když jsem z nějakého důvodu neslyšela rozhlas, tak jsem se koukla na obecní stránky. Tam se sice můžete dočíst, kdy má kdo svátek, ale informace o aktuálním dění se tam zveřejňují stěží 24 hodin dopředu a některé, třeba svoz tříděného odpadu, vůbec.

Na takové služby se můžu zvysoka..... Hned v pondělí jdou pytle s vytříděným odpadem za vrata vedle popelnice. Jsem doma zavalená hromadami odpadků a musím si udělat místo na další pytle, protože stejně ty petky dávám odjakživa zvlášť. Ale na nějaké cílené třídění se jim můžu vykašlat. Pokud náhodou to hlášení uslyším, tak jim ten pytel s petkama za vrata vystrčím. A když to neuslyším, tak ho vystrčím s popelnicí stejně jako tomu bylo předchozích skoro 10 let. A určitě si kvůli tomu nebudu dělat těžkou hlavu. Stejně je to nemá s ekologií nic společného.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 David Bachmann David Bachmann | E-mail | Web | 1. února 2011 v 18:55

Úplně souhlasím s tím, že jde o hru na ekologii. U nás ty barevné kontejnery jsou stále plné a tak tam často příjdeš s igelitkou zmačkaných petek, ale není je kam dát. Pak přijede jedno popelářské auto a do něj je vysypán obsah všech tří nádob. Prý si to to auto "umí" roztřídit. No nevím, ale už mě to také netrápí.

2 Moon Lustre Moon Lustre | Web | 1. února 2011 v 19:35

Ne... nesouhlasím, že třídění odpadků nemá smysl. Ale obávám se, že takové snahy jsou k ničemu. A proč? Protože to má takové vedení.
U nás ve městě byly barevné konteinery - než je nějaký idiot zapálil. Myslím, že je to marné.

3 Kerria Kerria | Web | 1. února 2011 v 19:58

[1]: tomu, že si to to auto umí roztřídit, bych i věřila. Je docela možné, že je uvnitř několik přepážek a mechanismus, který je postupně otevře, natlačí tam odpad a zase je uzavře. Pracovala jsem ve firmě na cisternové nástavby na auta a vím, že cisterny s vnitřními boxy existují, takže proč by nemohly existovat i na podobném principu fungující popelářská auta?

[2]: Já tomu nevěřím. Aby cokoliv bylo ekologické musí se to buď dělat manuálně (lidská práce je ekologická) nebo to být nejlevnější. Zatím to funguje tak, že na recyklaci nějakého množství odpadu se spotřebuje více energie než na vyprodukování stejných výrobků z nerecyklovaných surovin. Prakticky znamená, že třídění a recyklace odpadů devastuje přírodu více než cokoliv jiného.
Ale věřím tomu, že jednou to zbytečné nebude. Až někdo vynalezne nějaký levný způsob recyklace.

4 Vlaďka Vlaďka | Web | 2. února 2011 v 6:44

[3]: Já si ale ještě živě pamatuju socialistické sklýdky z okolí. Kolem jedné - třeboňské jsem denně jezdila do školy. Bylo to pole plné sajrajtu neustále rozhrnované a zatlačované do vlhkého podloží. Zvlášť zjara, kdy jsou tyhle louky vlhké, to musí být DODNES pěkný čajíček, co se louhuje  do okolí. Skládka, dříve plná různých živočichů a jen kousek za lázněmi, dnes není vidět. Je na ní postaveno sportoviště a louka. To ale neznamená, že není. Jsou věude kolem nás. Stavíme si na nich domy, hřiště, zarostly je lesíky a křoví. Ale jsou tu. A bylo by jich daleko víc! Já bych se přimlouvala spíš za to nekupovat potraviny v obalech, které tě pak takto zatěžují. Já se bez balené vody už dávno docela dobře obejdu. A nemusím řešit Čapkovo Kam s tím.

5 Vlaďka Vlaďka | Web | 2. února 2011 v 6:46

Nahoře mělo být samozřejmě slovo skládky. Omlouvám se za překlepy. V ruce by se to nestalo.

6 Mami Mami | Web | 2. února 2011 v 9:33

U nás třídění odpadu a odvoz funguje bezvadně, před domem máme několik druhů kontejnerů a před úřadem dalších x druhů. Máme také své místní ekorecyklátory, kteří ručně roztřídí vše, co někteří zapomnětlivci zapoměli roztřídit a vyhodili do směsného odpadu. Nejen, že třídí, ale také sami následně recyklují. Jejich směna začíná kolem desáté dopoledne a končí v poledne. Do tří pak některé poklady odvážejí do sběrných surovin. Pokud se s nimi dáte do řeči, za dvacku vám velice ochotně vše do podrobna vysvětlí.
Jedinou nevýhodou těchto ručních recyklátorů je, že nedodržují hygienu a bezpečnost práce, a ti nezkušení po sobě zanechávají kolem popelnic příšerný nepořádek. Recyklování podporuji a věřím, že má budoucnost. Všechny systémy však potřebují čas na vychytání much.

7 Arcana Arcana | Web | 2. února 2011 v 18:58

Přesně tak, ptala jsem se na to přímo popelářů když jsem je jednou chytla a ti mi potvrdili, že vůz který vozí tříděný odpad má prostor uvnitř rozdělený přepážkami :-)
Jsem toho názoru že třídění pomáhá, jediný problém je právě v tom vedení, ale pořád je to každá jednotlivá obec. Třeba u nás na vesnici máme barevných kontejnerů dost a pravidelně je odvážejí, jenže třeba ve městě kam dojíždím do školy, tam jsem neviděla jedinou. :-(

8 miron miron | 2. února 2011 v 22:51

Třídění je ok. Ale v rozumné míře. Tedy zvlášť petky, sklo, suchý papír a baterie. Kelímky od jogurtu a složené tetrapaky od mléka jdou společně s ostatním odpadem do popelnice. Naštěstí máme kontejnery asi 200 metrů. Petky jde skvěle slisovat, takže ani nezaberou moc místa. V třídění plastů a petek je Česko absolutní špičkou v Evropě. I proto naštěstí Bursík neměl tolik pák aby si stihl prolobovat zálohovací automaty na petky v obchodech tak jak to mají v Německu.

9 Janinka Janinka | Web | 3. února 2011 v 21:00

Já tedy třídím, ale taky si zrovna dvakrát nejsem jistá tím, zda to má smysl. Ale snažím se myslet pozitivně, i přes to, že kontejnery máme asi 200 metrů od domu a poslední dobou toho tahám, díky skleničkám od přesnídávek po prckovi, čím dál víc a častěji... 8-O

10 Katty Katty | 16. února 2011 v 3:40

Ad [3]:-KERIA: ..."Zatím to funguje tak, že na recyklaci nějakého množství odpadu se spotřebuje více energie než na vyprodukování stejných výrobků z nerecyklovaných surovin. Prakticky znamená, že třídění a recyklace odpadů devastuje přírodu více než cokoliv jiného..."
-------------------------------
Nesouhlasím s tebou.Ono nejde jen o to,jestli se spotřebuje víc energie na výrobu nebo recyklaci, ale především o to,že zrecyklované suroviny jsou opět využity, a nezasypávají v ohromném množství přírodu skládky,kde se v haldách nerozloží ani po stovkách,v některých případech ani tisícich let.
Tak má to smysl nebo ne?
Kam se ty plasty budou donekonečna sypat?

11 Kerria Kerria | Web | 17. února 2011 v 13:39

[10]: Ano, zrecyklované suroviny jsou znovu využity. Ale recyklace je opět nějaký proces při kterém vznikají jiné odpady, které už nikdo dále nerecykluje. Prakticky to znamená, že místo hromady PET-lahví vzniknou hromady jiných odpadů, které zatím recyklovat neumíme. Výsledný efekt je nulový, pořád máme tu stejnou hromadu odpadu, jenom má jiné složení.

12 Babeta Babeta | E-mail | Web | 25. listopadu 2012 v 15:41

Tak my to máme u nás v pohodě. Barevné kontejnery máme umístěné blízko našeho domu - několik desítek metrů v ulici na jednu stranu a 6 min chůze na stranu druhou. A je jich dostatek. A jsou pravidelně OZO vyprazdňovány. Třídění mne baví. Už jenom proto, že plastů máme každý týden jeden 60litrový pytel a popelnici nám vyvážejí jen jednou za 14 dní, takže by se nám to tam ani všechen odpad nevešel.Takže pro nás je třídění dokonce nutnost. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama