Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Adventní čas

13. prosince 2010 v 18:23 | Kerria
Vánoce pro mě začínají první adventní nedělí. To si sundám z půdy krabici s dekoracemi a vyzdobím si celý byt. Stolek v obyváku ozdobí adventní věnec, na němž se rozhoří první ze čtyř svíček. Dáme si s manželem svoji každodenní kávu, ale dnes máme takový svátečnější pocity. Zřejmě za to může ta svíčka. Ale nejen ona. Náš hovor se dnes točí kolem Vánoc, co je třeba připravit, jaké cukroví si napečeme, komu jaké dárky... a spousta dalšího.


Následující dny se probírám svými recepty na cukroví a počítám, kolik čeho koupit. Jelikož si nechceme kazit advent, tak poslední letošní návštěva supermarketu se odehraje ještě před Mikulášem. Pak už mě do supermarketu nikdo a nic nedostane. Těch pár drobností si nakoupím v místním krámku.

Přichází Mikuláš se svými průvodci. To už jsou Vánoce cítit všude kolem. Všude kolem spousta světel. Také s různými akcemi se roztrhl pytel. Všude v okolních obcích se slavnostně za zpěvu koled rozsvěcí Vánoční stromky. Také jedna zajímavá výstavka stíhá druhou. Škoda, že všechny trvají jen tak krátce. Každý rok jich pár navštívíme a odcházíme občerstveni punčem a s nějakou drobností.
Adventí čas

Kromě toho si doma užívám pečení cukroví za zvuku koled. Spousta žen na to nadává a mnohé mě nechápou, ale mě to skutečně baví. Mám ráda tu sladko-kořeněnou vůni, která se line domem. Je mi jedno, kolik toho nakonec bude. Když mě to přestane bavit, tak toho nechám. Advent si chci prožít, ne prodřít. Manžel se snaží mi nenápadně ujídat pod rukama a já se naoko zlobím. Ve skutečnosti jsem ráda, že mu chutná.

K našim tradicím také patří navštívit Vánoční trhy v některém z větších okolních měst. Zatím ji dodržujeme, i když úroveň těchto trhů rok od roku klesá.

Ale letos mám pocit, že něco je špatně. Nalévám se Vánočním punčem, ochutnávám různé dobroty, kochám se pohledem na všechnu tu krásu kolem. Vánoce jsou všude vidět, ale něco tomu chybí. Nemá to tu správnou atmosféru. Najednou mi to dochází, nikde nejsou slyšet koledy. Žádná oslava narození Ježíška, jen kšefty... Prchám domů. Ještěže si můžu doma dělat advent po svém!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 adaluter adaluter | Web | 13. prosince 2010 v 19:16 | Reagovat

Krása, dýchlo na mě kouzlo vánoc, letos poprvé. A záviděníhodné domácí pohody. Takže zááávidím, ale moc přeju.

2 Janinka Janinka | Web | 14. prosince 2010 v 17:48 | Reagovat

Já si dneska také chtěla navodit vůni Vánoc. Tak jsem si koupila vánoční vůni do zásuvky. Ale ať dělám, co dělám, ať čuchám, jak čuchám, pořád cítím jenom kopr... :-D

3 Lucy Lucy | Web | 14. prosince 2010 v 20:14 | Reagovat

no, jít do supermarketu naposled před Mikulášem bychom doma nezvládli:D
a ta komerčnost je děsivá :(

4 mauron mauron | 14. prosince 2010 v 22:02 | Reagovat

Pokud si odmyslíme Vánoce, pak samozřejmě dojdeme k tomu, že tohle je absolutně nejhnusnější část roku. Bezkonkurenčně nejkratší dny a pořád tma. A nakonec ani o Vánoce vlastně nejde. To hlavní je přece Slunovrat - to je přesně to co lidi oslavují desetitisíce let na celé severní polokouli. To, že Slunce vstane z mrtvých a zase se začne prodlužovat den. Zajeďte si do Norska nebo Švédska. Slavnosti slunovratu jsou pro ně samozřejmě tím nejdůležitějším. Vánoce si do Slunovratu nacpali Křesťani aby pohanské slavnosti slunovratu potlačili. Ale uznejte, ta živočišná předzvěst blížícího se jara díky prodlužujícím se dnům po 21 prosinci samozřejmě musela vždycky působit na lidi neskutečně emocionálně. Kam se na to hrabe se svou pohádkou Ježíšek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama