Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Kačeří úchylky

22. října 2010 v 18:36 | Kerria |  Koníčky
V geocachingu vlastně o nic nejde, hrajete ho jen a jen pro sebe. Pokud vás to však tzv. chytne, stane se vysoce návykovou drogou. A po nějakém čase zjistíte, že někteří hráči mají navíc i další zvláštní úchylky. S přibývajícím počtem nálezů pravděpodobně některým z nich podlehnete i vy. Prvním příznakem blížícího se nebezpečí je nahrání statistiky do svého profilu.


1. Lovci bodů - tato úchylka je asi nejvíce vidět a je mezi hráči nejrozšířenější, rozdíly jsou jen v intenzitě postižení různých hráčů. Po pár nálezech jí nejspíš podlehnete také. Spočívá v tom, že vám není lhostejné, jaké číslo máte na počítadle nálezů. V nejmírnější formě se projevuje jen v okamžiku, kdy se blížíte k nějakému pěknému kulatému číslu.

2. Být první - postižený touto úchylkou chce být u keše jako první a zapsat se do čistého logbooku. Když se nepodaří být první, tak alespoň druhý nebo třetí. Patří také k velmi rozšířeným úchylkám, ale jako nováček nejste příliš v ohrožení, protože pro plné rozvinutí je nutno si aktivovat prémium členství, aby vám chodily na mobil informace o nových keších.

3. Vybarvování mapy - u této úchylky je mnoho různých variant, protože je mnoho různých map, které můžeme vybarvovat (ČR, Evropa, Svět). U některých si dokonce můžeme vybrat různé varianty (v ČR např. kraje nebo okresy). Cílem je mít vybarvenou komplet celou mapu.V praxi to vypadá nějak takto:
Kačeří úchylky 1
Pokud se hráči podaří vybarvit celou tuto mapu ČR, neznamená to, že je vyléčen. Obvykle se pustí do vybarvování podrobnější mapy, členěné na okresy. Krom toho může souběžně vybarvovat i mapu Evropy nebo světa, případně další podrobnější mapu některého jiného státu.

4. Vyplňování tabulky obtížnost/terén - jedná se o obdobu předchozí úchylky. Místo mapy však vybarvujeme tabulku s 81 kombinacemi obtížnosti a terénu. Cílem je vybarvení celé tabulky. Tato úchylka však není mezi hráči tolik rozšířená, protože každý není schopen získat keš v 5-tihvězdičkovém terénu (= je nutné speciální vybavení, obvykle horolezecké nebo potapěčské). Vypadá to nějak takto:
Kačeří úchylky 2
5. Virtuální odznaky - které si hráč může umístit do profilu. Většina programů na zpracování statistik je automaticky vygeneruje. Hráč je získává za splnění nějakého limitu, např. počet nalezených keší. Stejně jako skutečné medaile nebo odznaky jsou v různých barevných provedeních od drahých kovů až po drahokamy. Některé z nich si můžete prohlédnout TADY. Ale jsou i další.
Kačeří úchylky 3
Mně se zatím podařilo získat jen tři: bronzový za vyplnění části tabulky, druhý bronzový za po sobě následující dny s nálezem keše a stříbrný za zdolání nadmořské výšky. Ale už brzy k nim přidám nějaké další.

Asi by se slušelo napsat, jestli taky trpím některými ze zmíněných úchylek. Ano, trpím. I když jen v malé míře. Zatímco normálně se geocachingu věnuju spíš jen příležitostně, jakmile se mi čísílko na počítadle blíží k nějakému významnějíšmu (kulatému) číslu pociťuji silnou nervozitu a moje kačerská aktivita vzrůstá. Být někdy na keši první mě sice taky láká, ale vzhledem k tomu, že nejsem mobilní (=nemám řidičák ani auto) tak se mi to asi nikdy nepoštěstí ani kdybych si aktivovala prémiové členství. Stejně tak mě nechává celkem chladnou vybarvování mapy, protože zas až tak moc necestuju. Mým rajónem je střední a jižní Morava, jak je vidět i z mé mapky, kde jsou i počty keší v jednotlivých krajích. Zato tabulka je moje prokletí. Sice ji asi nikdy nevyplním celou, ale dala jsem si za cíl, že ji vyplním ze 3/4 - to znamená, že prázdná zůstanou jen políčka s terénem 4,5 a 5 které bohužel nedokážu získat. A další mojí úchylkou se stal boj o odznaky. Momentálně útočím na dva další bronzové. A ke stříbrnému za tabulku mi zbývají už jen 3 keše - jenže nějak nemůžu natrefit na ty, co mi v tabulce chybí.

A co z toho člověk vlastně má? Nic. Nikoho ze spoluhráčů (nebo protihráčů?) totiž nezajímá nakolik jste ve hře úspěšní. Vaše umně zpracované statistiky si téměř nikdo neprohlédne. Proč to teda je pro některé hráče tak důležité? Jak říkám, je to úchylka - úchyl se chová divně a nepotřebuje pro to žádné rozumné důvody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karoll Karoll | Web | 22. října 2010 v 18:57 | Reagovat

kačeři jsou zajímaví lidé, mně osobně fascinuje, jak může někoho fascinovat hledání kešů ;)

2 Garou-tan Garou-tan | Web | 22. října 2010 v 19:07 | Reagovat

Jeden mamčin kamarád hraje geocaching - ale nevím, jak je to sním teď. Jednou nás vzal s sebou a vcelku se mi to zalíbilo; ovšem to bylo naposledy, co jsem se něčeho podobného zúčastnila. Někdy bych ale ráda vyrazila zase...
A když už jsou zmíněné ty úchylky - každý máme nějakou svojí, a nejspíš je to tak dobře. Úchylky, které souvisí s geocachingem mi přijdou dobré v tom, že člověka nutí chodit ven a něco dělat.
Držím palce ve sbírání dalších odznaků a vyplňování tabulky ;)

3 mauron mauron | 22. října 2010 v 23:04 | Reagovat

Mám dva kolegy v práci, kteří už jsou na nějakých 300 nalezených keší. Opravdu tomu propadli. Jak někam jedou, už hledají aspoň trochu blízké keše. Je to fajn věc na objevování nových neznámých a zajímavých míst. Bohužel je to ale taky způsob, jak se seznámit s ohromnými počty klíšťat. Někteří kešaři si o boreliózu přímo koledují.

4 Správcovské komando Správcovské komando | E-mail | Web | 23. října 2010 v 18:14 | Reagovat

Ahoj Kerrio. Přihlásila jsi se nám do Projektu 52 jako fotografka na tento týden. Máš pro klub fotku? Potřebujeme ji od Tebe do zítřka do 9: 09. Jestli ji máš, pošli nám ji prosím na mail (viz výše). Jestli ne, napiš na mail, my někoho najdeme na záskok.
Děkujeme.

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 24. října 2010 v 17:31 | Reagovat

Posedlost statistikou je teď módní ...
U blogerů je to, myslím, to samé. Koukám, že se počítadlo návštěv na tvém blogu blíží první sedmitisícoffce!

6 Kerria Kerria | Web | 24. října 2010 v 17:51 | Reagovat

[1]: To je jednoduché: Úplně stejně jako jiné lidi fasticinuje sbírat známky nebo teď módně Zumbovat. Je to koníček jako kterýkoliv jiný.

[3]: Myslím, že bez GPS-ky mi tohle riziko moc nehrozí. Keš uprostřed džungle srovnatelné s amazonským pralesem nemám šanci najít. Což ovšem neznamená, že nechodím i do přírody. Je spousta keší pěkně blízko u cesty.

[5]: A víš, že jsem si nevšimla :-D myslím té blížící se sedmitisícovky. Ne, že by mě návštěvnost nezajímala, ale to celkové číslo nemá moc velkou vypovídací hodnotu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama