Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Babí léto nebo podzim

8. října 2010 v 20:40 | Kerria |  Na téma týdne
Rok má čtyři astronomická období - jaro, léto, podzim a zimu. Jejich začátek a konec se řídí postavením země a sklonem zemské osy vůči slunci.


Začátek astronomického podzimu (i dalších období) se dá přesně stanovit na minuty. Ačkoliv jsme se ve škole učili, že podzim začíná 23.září, nemusí to být vždycky pravda. Např. vloni začal astronomický podzim 22.září ve 23:18 hodin. A v roce 2008 také 22.září, dokonce už v 17:44 hodin. To stejné platí i o jeho konci - obvykle končí 21.prosince +/- jeden den.

Astronomický podzim nám ale nic neřekne o tom, co se děje v přírodě. Tento podzim je na začátku úplně jiný, než na konci. Na začátku je podzim to příjemně teplé období, kdy všechno kolem hýří barvami. Sluníčko ještě dost svítí a mnohdy je nebe modré bez jediného mráčku. Ale velmi brzy se počasí rapidně změní a přijde podzim smutný, šedivý, mokrý a mlhavý. Ze dne na den se všechny zářivé barvy vytratí a nahradí je odstíny šedé a hnědé. A dělají nám společnost až do Vánoc.

Mě se víc líbí rozdělení roku v závislost na dění v přírodě. Toto dělení jsem někde četla už v době mých školních let. Dnes se tomu říká Ekologická roční období. Podle tohoto dělení má rok 6 období - předjaří, jaro, léto, pozdní (babí) léto, podzim a zimu. Žádné z těchto období nemá pevně stanovené datum začátku a konce, řídí se pouze počasím, tím, co se děje v přírodě, ale také oblastí. Jinak probíhají tato období na horách a jinak v nížinách. Také můžeme vidět rozdíly mezi jižními oblastmi a severními.

Astronomický podzim v sobě zahrnuje dvě ekologická období - babí léto a podzim. Babí léto začíná přibližně na přelomu srpna a září. V době, kdy sluníčko už příliš nehřeje, ale stále ještě svítí a obloha je blankytně modrá, často bez mráčku. Dalším znakem nástupu babího léta jsou první žluté lístky na stromech, obvykle javorech. Kromě barevných listů nám příroda připraví další pastvu pro oči v podobě nejrůznějších červených bobulí. V záři slunečních paprsků vypadají jako korálky, které někdo pověsil mezi listí.

Jenže babí léto a astronomický podzim se překrývají jen krátký čas - zhruba 3 týdny. Jeho konec nastává přibližně v polovině října. Přesto si mnoho lidí při slově PODZIM představí právě období babího léta.

Naproti tomu "ekologický" (tohle slovo mi v souvislosti s ročními obdobími nejde přes rty ani naťukat do klávesnice) podzim charakterizují ranní mlhy, obloha zatažená šedými mračny, časté deště nebo alespoň mrholení. Ráno bývají přímrazky a tráva se zatřpytí jinovatkou. Stromy už ztratily většinu listí a to zbývající je hnědé a suché. Všechny barvy se vytratily, nejen ty přírodní. I domy a auta mají najednou jakýsi šedivý nádech. Ani lidé nezůstávají za přírodou pozadu a oblékají se do stejně pochmurných barev.

"Ekologický" podzim trvá dlouho - téměř 3 měsíce. Jeho konec ohlásí až sněhová peřina, která zůstane ležet a nerozpustí se alespoň po několik dní - to u nás obvykle bývá až na přelomu prosince a ledna. Žádné jiné "ekologické" období netrvá tak dlouho. Podzim je nejhnusnější a jako naschvál nejdelší období v roce. Možná proto do něj lidé umístili tolik svátků spojených se zapalováním svíček, jako jsou Dušičky, Advent a Vánoce.

(k tématu týdne: Podzim)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tom-791 tom-791 | Web | 8. října 2010 v 21:26 | Reagovat

To se mi moc libí!! Je to pravdivě napsáno. Babí léto zpravidla končí první týden v říjnu, tedy tak asi v této době. A počasí bude nyní babí léto připomínat. Charakterizovat by se dalo tak, že zejména ráno a dopoledne se projevují podzimní znaky a odpoledne ty letní. Je to léto, do kterého se promítá podzim. Je to "falešné" léto. A s těmi začátky astronomických období-je možný právě jistý posun. A jinak ještě existuje dělení na meteorologická období (4) a to po třech měsících s tím, že meteorologická zima začíná 1.12.

2 edithhola edithhola | E-mail | Web | 8. října 2010 v 21:31 | Reagovat

Moc se mi to líbí. Takové rozdělení jsem neznala ... Tím pádem mám ráda jen babí léto :-)

3 Mauron Mauron | 9. října 2010 v 1:02 | Reagovat

Ale i ten "škaredý" podzim je na druhou stranu hodně fajn období na sport - zvláště běh. Není lepšího období na hubnutí (čehož si všimli i prodejci sportovních potřeb - v supermarketech se právě před tímto obdobím dost prodávají). Venku už není horko jako v létě, ale ani šílená zima sníh a náledí jako uprostřed zimy. Běžíte si ztichlou přírodou (ptáci už jsou na cestě do Afriky) a přemýšlíte o lehkosti světa. Že už není moc na co v přírodě koukat Vám pak při běhu ani moc nevadí, protože je to jen kulisa pro Váš uvolněný vnitřní svět. Máte najednou spoustu času si třídit myšlenky v záplavě uvolněných endorfinů. A po doběhu domů si po teplé sprše vychutnáte horký čaj a s příjemně znaveným tělem jste na vrcholu blaha.

4 Kerria Kerria | Web | 9. října 2010 v 13:28 | Reagovat

díky za komentáře.

[1]: Ono těch rodělení ročních období existuje podstatně více - tuším že kolem osmi.

[2]: Já to právě znám už dobrých 25 let, proto mi k tomu dělení nesedí ten přívlastek "ekologické". Spíš by k tomu pasovalo slovo "přírodní".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama