Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Marný boj

12. května 2010 v 17:33 | Kerria |  Koníčky
Marný boj
Uf, to jsem si dnes zase dala. Letos až příliš zanedbávám svoji skalku. Ale dneska jsem se do toho konečně pustila a vyplela ji (alespoň na povrchu). Už několikátý rok svádím marný boj s plevely. Z jara vypadá moje skalka nádherně. Kvetou jen cibuloviny, ale začátkem května se mění v neprostupnou zelenou džungli. A každý rok je to horší a horší. Ve skalce se mi totiž zabydlel záplevák.


Dotáhla jsem si ho před třemi lety s nějakou jinou kytkou. Už ani nevím, jestli jsem ji koupila v zahradnictví, nebo vyškemrala od kamarádky. Jisté je, že mi tehdy vyrostla na skalce květina, kterou jsem si tam nezasadila. Byla jsem zvědavá, co to je a tak jsem ji nechala vykvést, abych ji mohla podle atlasu určit. Jak jsem z atlasu a později i osobně zjistila, nedostal záplevák své jméno jen tak pro nic a za nic. Okamžitě jsem začala pracovat na jeho odstranění ze skalky. Ten první rok tvořil jen malý ostrůvek a já doufala, že se mi jej podaří zlikvidovat, tedy vyplet. Minulý rok už víceméně souvisle pokrýval polovinu skalky a já se opět marně snažila.

Letos už si nevím rady. Záplevák je úplně všude a já uvažuju o likvidaci celé skalky a následném ošetření pozemku randapem. Ale je mi těch mých kytiček líto. Vždyť jsou jako mé děti. S takovou láskou a péčí svou skalku už 10 let buduju. Tolik času a práce jsem do toho investovala. Kolik peněz jsem utratila za ty tehdy maličké rostlinky, dnes už jsou to krásné a bohaté trsy. O to všechno bych měla najednou přijít!  Chce se mi brečet.

Nevíte někdo, jak se ho účinně zbavit?
Vytrhat nejde. V okamžiku, kdy jsou rostlinky dostatečně velké na to, abych je mohla uchopit alespoň špičnou prstů, už mají dlouhatánské kořenové odnože na nichž se dělají nové rostlinky. Ačkoliv samotné rostlinky mají jen mělké kořeny, síť propletených kořenů odnoží jej pevně drží v zemi a jen málokterá rostlinka se i podaří vytrhnout. Je to jako boj s mytickou Hydrou - jednu hlavu useknete a obratem narostou dvě další. V případě zápleváku je jich podstatně více.

PS (18.5.2010)
Děkuji, že jste četli tento článek. Jity, děkuji za podporu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 13. května 2010 v 16:16 | Reagovat

Vím o čem píšeš. U nás se tomu říká husí čapa a je to nevypletelný plevel. další hrůza ve skalce je pochcánka. drobné lístečky, drobné bílé kvítky. Milují to slepice, ale má to tak jemné kořínky, že v zemi vždycky nějaký zůstane a kolotoč se opakuje. Práce ve skalce je nekonečná. Už jsem zvažovala, že si tu chvilku krásy odpustím a skalku zatravním. ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama