Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

V(d)ěčné téma: Porody

27. dubna 2010 v 8:30 | Kerria |  Peníze
Téma porodů je mezi ženami velmi oblíbené a často diskutované. Především kdy kde a jak která rodila, spokojenost/nespokojenost s průběhem, personálem porodnice, a hlavně tzv. rutinní zásahy do porodu. V souvislosti s tím už ve mně nějakou dobu hlodá myšlenka, jak to vlastně s těmi tzv. rutinními zásahy do porodu skutečně je. Myšlenka dozrála a tak jsem si řekla, že je nejvyšší čas ji srozumitelně formulovat a vypustit do světa.


Rutinní zásahy - co to vlastně je? Někde jsem četla, že se jedná o zbytečné zásahy, které nemají na průběh porodu téměř žádný, nebo jen minimální vliv. Patří mezi ně holení, klystýr, časté monitorování, časté vaginální vyšetření, injekce či infuze oxytocinu, nástřih a následné šití hráze a odnášení zdravých dětí do inkubátoru na prohřátí a zřejmě i další věci o nichž já nemám ponětí. Proč jsou však tyto zákroky prováděny? Je skutečným důvodem zkostnatělost lékařů a jejich neochota přijímat nové trendy?

Nejsem lékař, takže z této strany o problému mnoho nevím. Mám vzdělání ekonomického směru a pár osobních zkušeností se setkáním s lékaři. Na základě toho jsem došla k závěru, že hlavním důvodem je právě ekonomika. Lékař sedící ve své pracovně a čekající až porod přirozeně proběhne bez jeho zásahu je pro nemocnici dosti ztrátový. Nemocnice mu musí dát plat, ale on sám nepřináší žádný zisk. Jen si to vezměte: holení = úkon, za který ZP něco zaplatí, klystýr = ZP opět zaplatí a to vč. času sestry, která ho provádí, … Můžeme takto pokračovat dál. Všechny ty tzv. rutinní zákroky zaplatí zdravotní pojišťovna. Závěr: Lékař si musí na svůj plat během porodu vydělat a to nelze jinak než tím, že něco vyúčtuje zdravotní pojišťovně. Ani bych se moc nedivila, kdyby lékaři ke všem těm rutinním úkonům byli ze strany vedení nemocnice motivováni formou prémií, či osobního ohodnocení.

Co s tím? Nepomůžou petice, demonstrace ani jiné akce podobného rázu, zaměřené na změny v porodnictví. Ekonomika je mocná a vládne dnešním světem. Jediným řešením by (dle mého laického názoru) bylo změnit způsob financování zdravotnictví a porodu vůbec.

Představte si, že nemocnice by dostala paušální částku za kompletní porod i následnou poporodní péči. Nemám představu, kolik by to mělo být, ale v té částce by byly zahrnuty všechny ty tzv. rutinní zákroky, dejme tomu pro dítě i 24 hodin v inkubátoru a těch 5 dní pobytu v porodnici pro matku a dítě. Samozřejmě se můžou vyskytnout komplikace, ale všechno další by bylo propláceno zvlášť a pouze pokud rodička podepíše nějaký papír (např. vyúčtování mimořádných nákladů na porod) - tím by se zároveň dosáhlo i toho, že by lékaři museli rodičku o všem informovat a žádat její souhlas, jinak by jim ten papír taky nemusela podepsat. (Mimochodem, všimli jste si, že v dnešní době registračních pokladen a povinností vystavovat doklady na částku nad 20 Kč nejsou lékaři v čerpání peněz z pojišťovny docela ničím omezováni ani kontrolováni? Přitom by stačilo málo: jen nechat si od pacienta podepsat nějaké to vyúčtování)

Co by nastalo? Situace v porodnicích by se tímto otočila o 180°. Zatímco nyní porodnice preferují co nejvíce zákroků během porodu, aby vytřískaly s pojišťoven co nejvíce peněz, v případě paušální částky za porod by se naopak snažili, co nejvíce těch zákroků ušetřit, aby jim více zbylo do vlastní kapsy.
Myslím, že tohle by mohla být cesta k nápravě situace v porodnictví. Teď jen zbývá, aby ji někdo prosadil.

PS: (3.5.2010)
Ačkoliv tu zatím nejsou žádné komentáře, vím, že článek četlo hodně lidí a tímto jim děkuji za návštěvu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markus Markus | 27. dubna 2010 v 11:58 | Reagovat

Aby se ti dobře spalo, máš na mém blogu malý příběh. Je o tobě... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama