Na reklamy nereaguju, okamžitě je mažu a pisatele blokuju!

Senioři

29. dubna 2010 v 8:30 | Kerria |  O životě a tak
Čtvrtina mladých lidí ve věku 15-29 let si myslí, že senioři žijí na úkor mladší generace. Pro řadu mladých lidí představují senioři spíše ekonomickou zátěž a zdroj problémů, který jim odčerpává peníze, které jim podle jejich názoru patří. Vyplývá to z jediného reprezentativního výzkumu Věková diskriminace - ageismus Lucie Vidovičové."

Článek který včera vyšel na novinky.cz pobouřil několik mých starších známých a mě přiměl k zamyšlení na toto téma. Celý článek


V první řadě bych ráda vypíchla fakt, že průzkumu se účastnili "mladí" ve věku 15-29 let. Už to samo podle mě dost zkresluje hodnotu údajů. V 15 letech vidí člověk svět přece jen trošku jinak, než když je mu dvakrát tolik. 

Objevilo se několik názorů, že za to může především výchova v rodině. S tím tak úplně nesouhlasím. Je těžké učit děti, že si mají vážit starších, když potom kolem sebe vidí skutečný stav - tedy nerudné a věčně nabručené důchodce, kteří mládeží opovrhují a mají ke všemu neustálé připomínky. Bohužel, takoví jsou více vidět, než ti ostatní a dělají tak špatnou reklamu celé skupině. Ta úcta by měla být oboustranná.

Dalším důvodem takového výsledku průzkumu může být právě v samotném označení senior/důchodce. V dnešní době bych řekla, že to slovo je spíš považováno za hanlivé. Neoznačuje  jen postavení ve společnosti, ale příslušnost k určité problematické skupině lidí. Podobně jako cikán/rom nemá jen význam "příslušník rasy" ale i další přenesený "ten nepřizpůsobivý".

V souvislosti s tím průzkumem mě napadá zajímavý fakt:  Nejméně třetina dotazovaných žije na úkor starší generace! Přesto si troufnou stejnou věc kritizovat u seniorů! Není to paradox? Jenže zatímco náctileté živí především rodiče a příspěvky od státu jsou minimální a spíše formou úlev na daních u důchodců je to jinak. Není žádná povinnost dětí, postarat se o své rodiče odpočítat si to od daní.

Od kdy se člověk vlastně stává seniorem? Pro mě to není dáno věkem, ale způsobem myšlení a chování. V mých očích je seniorem člověk, který rezignoval na život. Sa tím podle mě také souvisí jejich věčná nespokojenost a ubrblanost. Někdy to můžou být i poměrně mladí lidé. A naopak mnohé i velmi staré lidi vůbec za seniory nepovažuju.

A myšlenka na závěr: Docela by mě zajímaly výsledky opačného průzkumu - tedy co si myslí senioři o mladých. Kdo ví, jak by to dopadlo. Možná bychom se dozvěděli, že čtvrtina seniorů si o mládeží nemyslí nic dobrého....

PS: (3.5.2010)
Děkuji, že jste si přečetli tento článek. Nechtěla jsem se nikterak dotknout seniorů. Jen nesouhlasím s tím, že je za tím výsledkem výchova v rodině. Domnívám se, že kdyby se těch 25% mladých zeptali, jestli si totéž myslí i o svých prarodičích, asi bychom se dozvěděli, že "jsou i vyjímky". Bohužel celá skupina seniorů je negativně vnímána podle pár "ubrblaných" jedinců, kteří jsou jaksi víc vidět/slyšet, než ti ostatní.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 babča babča | Web | 29. dubna 2010 v 15:22

fakt,že k průzkumu byla vybrána tato skupina bylo zřejmě pouze účelové na druhou stranu je to i poměrně silná skupina ve smyslu že umí používat nové komunikační prostředky které bohužel mnoho starší generace nemá zájem ovládat nemají k tomu důvod,hry nehrajou,nemají potřebu zakládat skupiny na faceboku a rozeštvávat a se vysmívat,možná si říkáte že je to malá skupinka hnidopichů a že naše reakce jsou mírně přehnané ja si to nemyslím,protože i když jsem kryplík pomalu mě k PC dotáhly moje děti a ozývat se budu a to i za ty nerudné dědky a báby,máte pravdu,že jak jsme byli mladí taky jsme se stavěli na zadní a bouřili se mám ale pocit,že jsme znali hranice a úcta nám nebyla pojem neznámý,můj názor na dnešní mládež je i přes jejich výstřelky kladný,jenom je třeba je trošku postrčit k přemýšlení proč jsou někteří nerudní a protivní,většinou to jsou ti co na stáří zůstali sami,rodina se ozve jak má přijít důchod snad kápne něco na víc,máme dědu v domově s pečovatelskou službou a nemusel zařídil si to sám a chodíme tam skoro každý den,není nám lhostejný,ale je tam plno seniorů,kteří svoje příbuzenstvo nevidí ani na vánoce,taky mě berou řeči o frontách důchodců jak jsou nějaké slevy,mladí by si měli zamést před vlastním prahem protože jak jsou výprodeje značkových hadříků nebo bot stojí před rodičem s nataženou dlaní a hurá na hadříky,jak je v KFCečku slevněné meníčko fronty jsou skoro až ven,ale důchodci to nejsou.

2 Tiska Tiska | Web | 30. dubna 2010 v 16:10

No z hlupé facebookovské skupiny se vyhrotila pěkná kauza :D Podle mě je to moc zveličené. Já se do té samé skupiny přidala proto, že mi přijde směšné, jak důchodci agresivně skáčou po slevách (ano, agresivně, z vlastní zkušenosti) a víc nic proti nim nemám. Svého dědu a babičku mám ráda a na starý lidi se na ulici nekřením. Že vyžírají ekonomiku je blbost. Důchod jim určitě patří, většina celý život někde dřela tak ať si teď aspoň tu trošičku dopřejou.
Spíš mě štve, že většina jich volí levici :-D

3 Tiska Tiska | Web | 30. dubna 2010 v 16:12

Jo, a to tablo mám focené bez blesku :-( Ono se to tak blbě leskne pořád.. proto jsme museli všechny fotky naskládat co nejblíž k oknu.
Asi se mi nijak nepodaří dát sem takovou fotku, aby byli všichni pěkně vidět.. ve předu a z blízka to má ještě horší efekt :-?

4 Arcana Arcana | Web | 8. února 2011 v 22:20

To je pravda, vždy jsou nejvíc vidět ti, kteří nejvíc křičí. Ale když se pořádně rozhlédneme, spatříme i dost těch usměvavých :-)

Máme co jsme chtěli. Dnes je kult mládí a zdraví, takže ti, co už mladí nejsou, by měli podle diktátu zalézt a neukazovat, že smrt stále existuje :-(

5 Kerria Kerria | Web | 9. února 2011 v 9:26

[4]: Ono je to tak v každé skupině lidí. Je menšina, která neustále otravuje a dožaduje se nějakých privilegií nebo ústupků na úkor ostatních. Je jedno jestli jsou to důchodci, cikáni, doktoři nebo matky s dětmi.
A mezi zbytkem společnosti budou vždy nějací primitivové, kteří celou danou skupinu posuzují právě jen podle těch problematických jedinců.

6 Arcana Arcana | Web | 10. února 2011 v 23:24

[5]: Amen

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama